Благодарственные молитвы по Святом Причащении

Слáва Тебé, Бóже. Слá­ва Тебé, Бóже. Слá­ва Тебé, Бóже.

Благо­дар­ствен­ная молит­ва, 1‑я

Благо­да­рю́ Тя, Гóс­по­ди Бóже мой, я́ко не отри́нул мя еси́ грéш­на­го, но óбщ­ни­ка мя бы́ти святы́нь Твои́х сподó­бил еси́. Бла­го­да­рю́ Тя, я́ко менé недо­стóй­на­го причасти́тися пречи́стых Твои́х и небéс­ных Даро́в сподó­бил еси́. Но Влады́ко Человеколю́бче, нас рáди умéрый же и воскресы́й, и даро­вá­вый нам стрáш­ная сия́ и животворя́щая Тáин­ства, во благодея́ние и освя­щé­ние душ и телéс нáших, даждь бы́ти сим и мне во исцелé­ние души́ же и тéла, во отгнá­ние вся́каго сопроти́внаго, в про­све­щé­ние óчию сéрд­ца мое­гó, в мир душéв­ных мои́х сил, в вéру непосты́дну, в любóвь нели­це­мéр­ну, во испол­нé­ние прему́дрости, в соблюдé­ние зáпо­ве­дей Твои́х, в при­ло­жé­ние Божéствен­ныя Тво­ея́ бла­годáти, и Тво­е­гó Цáр­ствия при­своé­ние: да во святы́ни Твоéй тéми сохраня́емь, Твою́ бла­годáть поминáю все­гдá, и не кто­му́ себé живу́, но Тебé нáше­му Влады́це и бла­годé­те­лю; и тáко сегó жития́ изшéд о надéжди живо­тá вéч­на­го, в присносу́щный дости́гну покóй, идé­же прáзд­ну­ю­щих глас непре­стáн­ный, и без­ко­нéч­ная слá­дость, зря́щих Тво­е­гó лицá доб­рóту неиз­речéн­ную. Ты бо еси́ и́стинное желá­ние, и неиз­речéн­ное весé­лие лю́бящих Тя, Хри­стé Бóже наш, и Тя поéт вся тварь во вéки. Ами́нь.

Молит­ва свя­то­го Васи­лия Вели­ко­го, 2‑я

Влады́ко Хри­стé Бóже, Царю́ векóв и Содé­те­лю всех, бла­го­да­рю́ Тя о всех, я́же ми еси́ подáл благи́х, и о при­ча­щé­нии пречи́стых и животворя́щих Твои́х Тáинств. Молю́ у́бо Тя, Блá­же и Человеколю́бче: сохра­ни́ мя под крóвом Твои́м, и в сéни кри­лу́ Твоéю; и дáруй ми чи́стою сóве­стию, дáже до послéд­ня­го мое­гó изды­хá­ния, достóй­но при­ча­щáти­ся святы́нь Твои́х, во остав­лé­ние грехóв и в жизнь вéч­ную. Ты бо еси́ хлеб живóт­ный, истóч­ник святы́ни, Подá­тель благи́х, и Тебé слáву воз­сы­лáем со Отцéм и Святы́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во вéки векóв. Ами́нь.

Молит­ва Симео­на Мета­ф­ра­с­та, 3‑я

Дáвый пи́щу мне плоть Твою́ вóлею, огнь сый и опаля́яй недо­стóй­ныя, да не опали́ши менé, Содé­те­лю мой; пáче же прой­ди́ во уды моя́, во вся состá­вы, во утрó­бу, в сéрд­це. Попа­ли́ тéр­ние всех мои́х пре­гре­шé­ний. Ду́шу очи́сти, освя­ти́ помыш­лé­ния. Состá­вы утвер­ди́ с костьми́ вку́пе. Чу́вств про­све­ти́ просту́ю пятери́цу. Все­гó мя спри­гвоз­ди́ стрá­ху Тво­е­му́. При́сно покры́й, соблю­ди́ же, и сохра­ни́ мя от вся́каго дéла и слó­ва душет­лéн­на­го. Очи́сти, и омы́й, и укра­си́ мя, удоб­ри́, вра­зу­ми́, и про­све­ти́ мя. Пока­жи́ мя Твоé селé­ние еди́наго Ду́ха, и не кто­му́ селé­ние грехá. Да я́ко Тво­е­гó дóму, вхó­дом при­ча­щé­ния, я́ко огня́ менé бежи́т всяк злодéй, вся́ка страсть. Моли́твенники Тебé при­но­шу́ вся святы́я, чино­на­чá­лия же без­плóт­ных, Пред­тé­чу Тво­е­гó, му́дрыя апóсто­лы, к сим же Твою́ несквéр­ную чи́стую Мáтерь, и́хже моль­бы́, Бла­го­у­трóбне, при­и­ми́, Хри­стé мой, и сы́ном свéта содéлай Тво­е­гó служи́теля. Ты бо Еди́н еси́ и освя­щé­ние нáших, Блá­же, душ и свéт­лость; и Тебé лепо­подóб­но, я́ко Бóгу и Влады́це, слáву вси воз­сы­лáем на всяк день.

Молит­ва 4‑я

Тéло Твоé святóе, Гóс­по­ди Иису́се Хри­стé Бóже наш, да бу́дет ми в живóт вéч­ный, и Кровь Твоя́ чест­нáя во остав­лé­ние грехóв: бу́ди же ми бла­го­дарé­ние сиé в рáдость, здрáвие и весé­лие; в стрáш­ное же и Вторóе При­шéствие Твоé сподó­би мя грéш­на­го стáти одесну́ю слá­вы Тво­ея́, моли́твами Пречи́стыя Тво­ея́ Мáте­ре, и всех святы́х.

Молит­ва 5‑я, ко Пре­свя­той Богорóдице

Пресвятáя Влады́чице Богорó­ди­це, свé­те помра­чéн­ныя моея́ души́, надéж­до, покрóве, при­бé­жи­ще, уте­шé­ние, рáдо­ва­ние моé, бла­го­да­рю́ Тя я́ко сподó­би­ла мя еси́, недо­стóй­на­го, при­чáст­ни­ка бы́ти пречи́стаго Тéла и честны́я Крóве Сы́на Тво­е­гó. Но рóжд­шая и́стинный Свет, про­све­ти́ моя́ у́мныя óчи сéрд­ца; Яже истóч­ник без­смéр­тия рóжд­шая, ожи­во­тво­ри́ мя умерщ­влéн­на­го грехóм; Яже ми́лостиваго Бóга любо­бла­го­у­трóб­ная Мáти, поми́луй мя, и даждь ми уми­лé­ние, и сокру­шé­ние в сéрд­це моéм, и сми­рé­ние в мы́слех мои́х, и воз­звá­ние в пленé­ни­их помыш­лé­ний мои́х; и сподó­би мя, до послéд­ня­го изды­хá­ния, неосуж­дéн­но при­и­мáти пречи́стых Тáин освя­щé­ние, во исцелé­ние души́ же и тéла. И подáждь ми слé­зы покая́ния и испо­вé­да­ния, во éже пéти и слáви­ти Тя во вся дни живо­тá мое­гó, я́ко бла­го­сло­вéн­на и пре­п­ро­слáв­лен­на еси́ во вéки. Ами́нь.

Ны́не отпу­щáе­ши рабá Тво­е­гó, Влады́ко, по гла­гó­лу Тво­е­му́ с ми́ром: я́ко ви́деста óчи мои́ спасé­ние Твоé, éже еси́ уго­тó­вал пред лицéм всех людéй, свет во откро­вé­ние язы́ков и слáву людéй Твои́х Изрáиля.

Святы́й Бо́же, Святы́й Крéп­кий, Святы́й Без­смéрт­ный, поми́луй нас. (Три­жды)

Слáва Отцу́ и Сы́ну и Святó­му Ду́ху, и ны́не и при́сно и во вéки векóв. Ами́нь.

Пресвятáя Трóи­це, поми́луй нас; Гóс­по­ди, очи́сти гре­хи́ нáша; Влады́ко, про­сти́ без­за­кó­ния нáша; Святы́й, посе­ти́ и исце­ли́ нéмо­щи нáша, и́мене Тво­е­гó рáди.

Гóспо­ди поми́луй. (Три­жды)

Слáва, и ны́не:

Отче наш, Иже еси́ на небесéх! Да святи́тся и́мя Твоé, да прии́дет Цáр­ствие Твоé, да бу́дет во́ля Твоя, я́ко на небе­си́ и на зем­ли́. Хлеб наш насу́щный даждь нам днесь; и остáви нам дóл­ги нáша, я́коже и мы оставля́ем долж­ни­кóм нáшим; и не вве­ди́ нас во иску­шé­ние, но избáви нас от лукáваго.

Тропарь свя­то­му Иоан­ну Зла­то­усто­му, глас 8‑й:

Уст твои́х, я́коже свéт­лость огня, возсия́вши бла­годáть, все­лéн­ную про­све­ти́; не сребролю́бия ми́рови сокрóви­ща снис­кá, высо­ту́ нам смиренному́дрия показá, но твои́ми сло­ве­сы́ наказу́я, óтче Иоáнне Златоу́сте, моли́ Слó­ва Хри­стá Бóга спасти́ся душáм нáшим.

Кондак, глас 6‑й

Слава: От небéс прия́л еси́ Божéствен­ную бла­годáть, и твои́ми уст­нá­ми вся учи́ши покланя́тися в Трóи­це Еди́ному Бóгу, Иоáнне Златоу́сте все­б­ла­жéнне, пре­подóбне, достóй­но хвá­лим тя: еси́ бо настáв­ник, я́ко Божéствен­ная явля́я.

И ныне: Пред­стá­тель­ство хри­стиáн непосты́дное, ходáтай­ство ко Твор­цу́ непре­лóж­ное, не прéзри грéш­ных молé­ний глá­сы, но пред­ва­ри́, я́ко Бла­гáя, на пóмощь нас, вéр­но зову́щих Ти: уско­ри́ на моли́тву, и потщи́ся на умолé­ние, пред­стá­тель­ству­ю­щи при́сно, Богорó­ди­це, чту́щих Тя.

Если совер­ша­лась литур­гия свя­то­го Васи­лия Вели­ко­го, читай тро­парь Васи­лию Вели­ко­му, глас 1‑й:

Во всю зéм­лю изы́де вещá­ние твоé, я́ко при­éм­шую слóво твоé, и́мже боголéп­но научи́л еси́, есте­ствó су́щих уясни́л еси́, чело­вé­че­ския обы́чаи украси́л еси́, цáр­ское свя­щé­ние, óтче пре­подóбне, моли́ Хри́ста Бóга, спасти́ся душáм нáшим.

Кондак, глас 4‑й

Слава: Яви́лся еси́ осно­вá­ние непоколеби́мое Цéркве, подая́ всем некра­дó­мое гос­пóд­ство чело­вéком, запе­чат­лéя твои́ми велéнь­ми, небо­яв­лéнне Васи́лие преподóбне.

И ныне: Пред­стá­тель­ство христи́ан…

Если совер­ша­лась литур­гия Пре­ждео­свя­щен­ных Даров, читай тро­парь свя­то­му Гри­го­рию Двое­сло­ву, глас 4‑й:

Иже от Бóга свы́ше Божéствен­ную бла­годáть вос­при­éм, слáвне Гри­гóрие, и Тогó си́лою укрепля́емь, евáн­гель­ски шéство­ва­ти извó­лил еси́, отону́дуже у Хри­стá воз­мéз­дие трудóв прия́л еси́, все­б­ла­жéнне: Егó­же моли́, да спасéт ду́ши нáша.

Кондак, глас 3‑й

Слава: Подо­бо­на­чáль­ник показáл­ся еси́ Начáль­ни­ка пáсты­рем Хри­стá, и́ноков чре­ды́, óтче Гри­гóрие, ко огрá­де небéс­ней наставля́я, и отту́ду научи́л еси́ стá­до Хри­стóво зáпо­ве­дем Егó: ны́не же с ни́ми рáду­е­ши­ся, и лику́еши в небéс­ных крóвех.

И ныне: Пред­стá­тель­ство христиáн…

Гóспо­ди поми́луй. (12 раз)

Слáва, и ны́не:

Чест­нéй­шую Херуви́м…

Если вы нашли ошиб­ку, пожа­луй­ста, выде­ли­те фраг­мент тек­ста и нажми­те Ctrl+Enter.